Zdarzają się sytuacje, w których dłużnicy celowo wyzbywają się swojego majątku, aby uniemożliwić swoim wierzycielom odzyskanie długu. Polega to przeważnie na „przepisaniu” składników swojego majątku (np. nieruchomości lub samochodu) na inne osoby. Przekazanie majątku może mieć postać sprzedaży lub darowizny dokonanej najczęściej na rzecz członka bliskiej rodziny. Często wspomniany samochód lub nieruchomość są jedynymi składnikami majątku dłużnika, a wyzbycie się pozbawia wierzyciela jedynej możliwości wyegzekwowania długu. W takiej sytuacji skorzystać możemy ze skargi pauliańskiej.
Skarga pauliańska jest rodzajem powództwa, które wytacza się przed sąd cywilny. Celem skargi pauliańskiej jest doprowadzenie do bezskuteczności czynności prawnej, którą podjął dłużnik, aby wyzbyć się swojego majątku. Uznanie takiej czynności za bezskuteczną doprowadzi do sytuacji, w której wierzyciel będzie mógł przeprowadzić egzekucję z danego składnika majątku tak, jakby nadal był on własnością dłużnika.
Jak wygląda postępowanie?
Kluczową kwestią jest właściwe przygotowanie samego pozwu – skargi. W pozwie należy dokładnie opisać czynność, której bezskuteczności się domagamy, wskazać wszystkie argumenty świadczące o tym, że dłużnik działał w celu pokrzywdzenia swojego wierzyciela, oraz przedstawić stosowne dowody.
Należy pamiętać, że ze skargi pauliańskiej można skorzystać w ciągu pięciu lat od dnia dokonania czynności przez dłużnika. Po tym terminie prawo do złożenia powództwa pauliańskiego wygasa.
Złożenie skargi pauliańskiej w sądzie wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty, która zależy od wartości przedmiotu sporu – czyli kwoty, jaką wierzyciel chce wyegzekwować od dłużnika. Przeważnie będzie to 5 % wartości przedmiotu sporu.
Warto pamiętać, że często złożenie skargi pauliańskiej jest jedynym sposobem na przywrócenie wypłacalności dłużnika i odzyskanie długu.
W razie wątpliwości i pytań zapraszamy do kontaktu.